Leader of MOFCOM

Chen Deming, male, ethnic Han, is a native of Shanghai. He was born in March 1949 and joined the CPC in September 1974. He started his professional career in April 1969. He graduated from the Department of Management, International Business School, Nanjing University, majoring in business administration. He holds a master’s degree in economics and a doctor’s degree in management.

He is now an alternate member of the 17th CPC Central Committee, Minister of Commerce and Secretary of the CPC Leadership Group of the Ministry of Commerce.

He once served as Deputy Director of the General Office, Department of Commerce, Jiangsu Province, and Manager of Jiangsu Provincial Food Company.

1985.10-1993.06: Deputy Director General and member of the CPC Leadership Group of the Department of Commerce, Jiangsu Province

1993.06-1996.08: Deputy Secretary General of the Provincial Government, Jiangsu Province

1996.08-1997.11: Deputy Secretary General and Director General of the General Office of the Provincial Government, Jiangsu Province

1997.11-1998.01: Deputy Secretary of the CPC Committee and Acting Mayor of Suzhou, Jiangsu Province

1998.01-2000.06: Deputy Secretary of the CPC Committee and Mayor of Suzhou, Jiangsu Province

2000.06-2000.12: Deputy Secretary of the CPC Committee and Mayor of Suzhou, Jiangsu Province, Secretary of the CPC Working Committee of Suzhou Industrial Park

2000.12-2001.11: Secretary of the CPC Committee of Suzhou, Jiangsu Province, Secretary of the CPC Working Committee of Suzhou Industrial Park

2001.11-2002.05: Standing Committee member of the CPC Committee of Jiangsu Province, Secretary of the CPC Committee of Suzhou, Secretary of the CPC Working Committee of Suzhou Industrial Park

2002.05-2004.10: Standing Committee member of the CPC Committee and Vice Governor, Shaanxi Province

2004.10-2005.02: Deputy Secretary of the CPC Committee and Acting Governor, Shaanxi Province

2005.02-2006.05: Deputy Secretary of the CPC Committee and Governor, Shaanxi Province

2006.05-2007.11: Vice Chairman (ministerial level) and Deputy Secretary of the CPC Leadership Group, National Development and Reform Commission

2007.11-2007.12: Secretary of the CPC Leadership Group and Vice Minister, Ministry of Commerce

2007.12- Minister and Secretary of the CPC Leadership Group, Ministry of Commerce

Source: http://chendeming2.mofcom.gov.cn/biography/biography.html

 

Leave a comment

Filed under Portrait

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s